Jak zamontować panele słoneczne?

W zależności od tego jaki mamy dach oraz jak chcemy zamontować nasze są inne sposoby montowania paneli, tak aby pobierały jak najwięcej energii słonecznej.

Sposób nr.1. Przy płaskim dachu można zainstalować panele szeregowo, w takiej odległości żeby słońce nie padało na część drugiego panelu. Panele powinny być ustawione pod kątem 45 stopni od poziomu gruntu, przez co efektywniej łapie energie słoneczną. Należy jednak uważać na huragany, ponieważ panele są cięższe i może wiatr je zrzucić, co czyni szkody.

Sposób nr.2. Spadziste dachy są budowane pod kątem 45 stopni przy szczycie, z czego kolektory są zbudowane na specjalnym stelażu.

Sposób nr.3. Można kolektory powiesić na ścianie przy odpowiednim kącie nachylenia do słońca. Co najważniejsze wiatr przy takim przymocowaniu nie zrywa paneli i nie ma żadnych szkód związanych z panelami.

każdy może mieć chociaż po trzy panele, które spokojnie zaspokajają potrzeby przeciętnej rodziny na zapotrzebowanie na ciepło oraz na ciepłą wodą. Oprócz montowania kolektorów na stelażu można je wbudować w ścianę albo i wbudować w dach, przez co panele w razie huraganu nie zostaną zniszczone. Wystarczy co jakiś czas (3-5 lat) zamówić serwis, który zajmuje się czyszczeniem paneli, ponieważ w słoneczny dzień nagrzewają się do ok.40 stopni Celsjusza, przez co można się poparzyć. W zależności jaka mamy porę roku inaczej powinny być ustawione panele, dlatego ustawia się je pod kątem 30-45 stopni.