Czy warto stawiać wiatraki?

Wiatraki są źródłem prądu z energii odnawialnej, która jest nie do wyczerpania. Wystarczy znaleźć miejsce, gdzie wiatr wieje najmocniej. Najwięcej wiatraków spotyka się na nizinach, a z czasem farmy wiatraków są budowane na powierzchni morza.

Ze względu na to, że morze to tylko tafla i nie ma żadnych przeszkód to wiatr nie ma żadnych przeszkód do pokonania, dlatego wiatraki na morzu produkują więcej energii niż na lądzie. Można spotkać pojedyncze okazy wiatraków pływających, przez co większe statki nie mają problemu z ich ominięciem.

Część turbin to turbiny o osi turbiny poziomej (klasyczne) jak i te o osi turbiny pionowej, która zwykle jest używana do produkcji wiatraków przydomowych, które są cichsze od tych klasycznych. Dodatkowo jest kilka typów turbiny o osi pionowej, przez co możemy wybrać odpowiedni typ dla swojego domostwa. Jednak dla niektórych jest bardziej odpowiedni wysoki maszt i wiatraki klasyczne o zwiększonej ilości łopat – 6 łopat maksymalnie, które lepiej łapią wiatr. Niestety im więcej łopat to przy huraganie turbina szybciej może się przepalić. Spotyka się także wiatrak z jedną łopatą, dwoma łopatami, a najbardziej klasyczne są te z trzema. Znane są pod wiatrakami klasycznymi typu „Y”, każda łopata jest ustawiona na kształt trójkąta równobocznego.

W zależności od tego im większy mamy wiatrak tym dłużej będziemy spłacać dany kredyt. Oprócz wiatraków często buduje się także fotowoltaikę.