Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Przy fotowoltaice ważne jest słońce, które podgrzewa panel słoneczny, aby ten mógł pracować i wytwarzać prąd. Jest kilka rodzai paneli, przez co każdy z nas może mieć panele na swoim dachu. Z czego należy uważać na cenę. Dość często panele, które są tańsze są zbudowane z krzemu, który jest monokrystaliczny. Więcej jest paneli, które są polikrystaliczne, więc pobierają energię także od tych, które się odbijają od powierzchni. Istnieją również kolektory próżniowe, które mają kształt tuby. Kolektory próżniowe mają lepszą wydajność, jednak zimą szybciej i dłużej pokrywają się szronem. Panele te pobierają energię słoneczną nawet tą odbijaną od powierzchni nawet od powierzchni innych paneli.

Część ludzi buduje u siebie małe farmy fotowoltaiczne ze względu na to, że słońce świeci praktycznie przez cały rok, ale także ważna jest pielęgnacja paneli. Należy przemyć delikatnie panel, ponieważ kurz się zbiera i przeszkadza w pobieraniu energii słonecznej. Jeśli jest duża ilość opadów to wtedy nie ma takiego przymusu. Jeśli pada śnie należy usunąć grubą warstwę śniegu, igliwia, liści oraz ptasich odchodów. Co ciekawsze – w Holandii znajduje się ścieżka rowerowa z paneli słonecznych. Jest ona antypoślizgowa oraz spokojnie wytrzymuje ciężar tira, przez co nie musimy się bać, że panele się pokruszą czy połamią.

Ważne jest to, aby panele co jakiś czas wyczyścić, a najlepiej specjalnym detergentem albo czystą wodą za pomocą delikatnej myjki ciśnieniowej. Ważne jest to aby nie porysować panelu, ponieważ wtedy odbije się to na jakości panelu, a w wyniku wytworzonej energii.